Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Başbuğı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Cömertlik Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çıkışlı olmuşdolaşma. Akabinde 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Esenlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Daha sonra öğretim görevlisi olarak akademik sundurmaına temellamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları beyninde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 yılları beyninde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları beyninde da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuşdolaşma. Üniversitelerarası Kurul Tıp ve Keyif Bilimleri Eğitim bilimi Konseyi Serkanlığı, UMEMPS (Orta Doğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları beyninde Bilkent Üniversitesi Mütevelli Astronomi Üyeliği ve Başbuğ Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları beyninde YÖK üyeliği görevinde bulunmuşdolaşma. 1987 seneından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Patronaj Kurulunda misyon almaktadır. Serkanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri mahirından biri olarak kabul edilmektedir. 2019 yılında dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin iştirakıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “encam devir temelkanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda görev ettiği dü senenin böylece 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA temelkanlığı görevini ABD’li Prof. ErrolAlden’dan fiilen zaman almıştır. Hatta Cömertlik Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Serkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak misyon yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir