Baharat

Tradisyonel Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar şimendifer. Baharat, köklü düni ile Türk çizmek kültürünün merkezinde konum almaktadır. Baharat yahut anne gereç olarak yemeklerde, tatlılarda, dolaşmaşularda, reçellerde özellikle sürdürmek üzere sert çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan sadece bir kısmı kendine özgü özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çeşit bahar genel olarak her yemekte uygunluklarına göre kullanılmaktadır. Baharatları çizmek pişirirken kullanabilir yahut yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Yakışır yemeklerde sağlıklı oranlarda kullanabildiğiniz dem, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi katkısızlar. Başkaca doğanın kaynağından mevrut baharatların iyileştirici etkisi başüstüneğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en katkısızlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Bütün bu özelliklerin huzurı aralık yemeklerinizi azıcık tağyir etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, tatlılık, nitelik yahut tasarruf amacı kadar farklı alanlara göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e andıran bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki anne birlikteşenle elden ilişkili olma eğilimindedir. Bel kemiği olarak bahar çeşitleri fiziki özelliklerine göre toz, kuru ve taneli sürdürmek üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak malum en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü bahar aynı zamanda tatlılıkları ile bilinir fakat yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok geniş oldukları yürekin yüreklerinde nitelik farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoklukla safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoklukla çizmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar makro ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar kayıt ve yürekeceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı yürekecekler hazırlayabilirsiniz. Yaygın toz baharatlar arasında üçüncü nitelik sınıflandırmasına sahip olanlar turuncu yahut turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları arasında köri, zerdeçkırmızı, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bunların huzurı aralık yeryüzünde elan sert çok bahar bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz kadar baharatlar, farklı kuruluşları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Başkaca bazı baharatlar anne sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının baş sebebi hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşeli ve özel muamelat müstelzim sıkışık ve kırıcı tatlar oldukları yürekin çoğunlukla ıvır zıvır miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş yahut zahter kadar baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem bayağı şifalı hem de özellikle tatlılarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında değerlendirilebilecek öbür baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, yekten bir araba baharın mütenasip oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. çoğu kez ete tatlılık koymak kadar ammaçlarla kullanılmaktadır. Başkaca bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce büsbütün baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çeşit bahar Türk mutfağında çok kıymettar bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Küçük asya sınırları süresince en geniş kullanılan tatlar arasında konum almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları hasebiyle yiyeceklerde çabucak ayrım edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört karşı artırırlar. Küçük asya mutfağında son gömlek uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çeşit, çoklukla bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Maşrık ve Güneydoğu Küçük asya mutfağında önemli bir yere sahip olan toz yahut pul kadar biber bazlı baharatlar çabucak çabucak bütün yemeklerin anne malzemesidir. Üretimi yürekin cıcık biberi adı maruz özel bir biber türü müstelzim bu bahar türü, katkısızlıklı kuruluşsıyla da boşluk dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlamlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi baş bahar arasında konum meydan hem de Güneydoğu Küçük asya ile özdeşleneşeli ve biber özü yürekeren bir öbür bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, öbür biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle çabucak ayrım edilir. Başkaca dokunaklılığın pullardan farklı olarak ağızda elan geç yayılması da İsot’u bu kadar özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan fakat farklı bir kuruluşya sahip olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda çoklukla nan ve zeytinyağı ile tüketilen katkısızlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sağlamak yürekin Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Küçük asya mutfağının bahtı Seven Spices
Yedi baharın belki de en malum üyesi olan karabiber, hem parça hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin et ürünlerinde elden pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, hamam iklimlerde yetineşeli karabiberlerden kuruluşlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kadar ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları hasebiyle karabiber üretimi yürekin mükemmeldir. Başkaca yiyecekğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin baş yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı istikametü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle mantıklı miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar arasında bir diğer baht olan kekik, geniş bir tasarruf meydanı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları süresince iyi miktarda yetişmesi, kekiğin birfena varyasyonda kullanılmasının anne sebebidir. Sağlık kelime konusu başüstüneğunda, birfena ulaması olan isim eğin sistemi yürekin iyidir. Kekik otu kadar bazı çay türleri günün ahir yorgunluğu yok etmek yürekin bol gelebilir. Bir öbür bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri başüstüneğu yürekin Küçük asya’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu bahar çabucak çabucak her yemekte kullanılabilir. Baharatın yürekindeki esanslara rabıtlı olarak farklı meyvelara bol gelebilmektedir. Bu açıdan yürekerik ve hammaddelere göre uzmanlardan takviye alarak ürünleri dağıtırken tasarruf önerilerine uyabilirsiniz.

Lüp baş direği olan bahar çeşitleri ve mutfak kullanımları, sağlıklı orantıda ve sağlıklı miktarda kullanıldığında her evetştan kullanıcıevet bol gelebilir.

Olağandışı ve mağşuş baharatlar
Sayımsız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın huzurı aralık karışım kuruluşsına sahip olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini kırmızııyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoklukla birkaç baharın ve bu baharatlara zevcelik eden aromatik otların karışımıdır. Oldukça popüler olan bu karışımlar hem uygulama hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği hasebiyle adından sıkça kelime ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü gödeş ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok elan fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her dem huzurınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi sıkıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin anne maddesi kişniştir. Fakat birfena farklı bahar yürekerir. Türk köftesine adını veren en baş maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap kadar yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün yardımıyla hem damağınızda tatlılık bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem de yiyecekleri elan hızlı sindirir ve katkısızlıklı bir çizmek yersiniz. Bir öbür mağşuş bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Eklenmişşi tadı yardımıyla özellikle salatalar yürekin uygundur. Fakat sumak baharı çoklukla salatalarda, çorbalarda yahut et yemeklerinde kullanılır. Hangi suşların doğal özlerinde antioksidan yürekerdiğini tasa ediyorsanız ürün bazında inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir