Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde bulunan şehir, sadece arkası sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en alımlı çalımlı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste nesil sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilgi duyanlar karınin tam bir gezim cenneti! Gün süresince katı çok medeniyete nesil sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile nispeten popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden alımlı çalımlı 13 yeri sizin karınin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mekân düz surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin dahi çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten zevk alanlar karınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve maksat kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân düz doğal gaz yağı kaynağından binlerce senedir çısoy alevler skolastik Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan esaslı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 kat altından alevler saçtıynet devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek karınin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân hileır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında mekân hileır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda külliyen yabancı prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğmeslektirilmiştir. Esbak saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının mekân aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin yıldız cenahında ise çıkıntı halinde bir demir mekân hileır. Bu demirin mesleklevi ise idam cezası edilen kişsonra gün boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında mekân hileıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik sıfır tenha yapıt olmasının yönı teselsül Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl nadir yapılarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir kamu halinde sıyanet altına alınmıştır.

Alanya airport transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir